Aktualności

07 marca 2018 12:16 | Aktualności

Z Ochotą w Nowy Rok Wietnamski

23.02.2018r. wraz Fundacją Edukacji i Przedsiębiorczości, władzami dzielnicy Ochota  oraz naszą całą szkolną społecznością, w tym w szczególności z liczną  społecznością wietnamską,  przeżyliśmy niezwykłe powitanie  Nowego Roku Wietnamskiego.

Swięto Tết, czyli wietnamski Nowy Rok, jest najważniejszym dla Wietnamczyków świętem, które spędza się w gronie najbliższych. Jest to święto, którego data wyliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego.

Przygotowania do naszego wydarzenia trwały cały tydzień –warsztaty w świetlicy szkolnej  z tworzenia lampionów, warsztaty origami i zdobienia kwiatów brzoskwini; dekorowanie szkoły;  liczne próby pokazów tanecznych, spotkania z podróżnikiem po Wietnamie, projekcje wietnamskich legend.

A piątkowe popołudnie zauroczyło nas wszystkich swoim kolorytem, egzotyką, starannością przygotowania i dumą, z jaką nasi wietnamscy koledzy i ich rodzice prezentowali swoją kulturę, zwyczaje i tradycje. Wśród pięknych drzewek kwitnących brzoskwini i mandarynki zobaczyliśmy wspaniałe pokazy artystyczne - dziewczynki ubrane w auzai - tradycyjne stroje -  wykonały hipnotyzujący taniec w wachlarzami; był również  taniec z bębnami, pokaz sztuk walki, a w końcu  oszałamiający taniec smoka wietnamskiego i pokaz wietnamskiej mody.

Zgodnie z wietnamską tradycją wszyscy zgromadzeni zostali obdarowani czerwonymi papierowymi  kopertami z drobnymi pieniążkami Đồngami na szczęście. Potem był konkurs z nagrodami z wiedzy o Wietnamie, zdjęcia w fotobudce z wykorzystaniem akcesoriów wietnamskich (kapelusze, wachlarze).  I na zakończenie przygotowany został przez rodziców pochodzenia wietnamskiego smaczny poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania Burmistrzowi p. Grzegorzowi Wysockiemu i Naczelnikowi Oświaty p. Krzysztofowi Grochowskiemu za udział w naszej uroczystości i za honorowy patronat, Fundacji Edukacji i Przedsiębiorczości za pomoc, zaangażowanie i mobilizację do działania, a naszej niezastąpionej p. Vinh za aktywne zaangażowanie tak licznej w naszej szkole społeczności wietnamskiej. Jesteśmy  dumni  ze swoich wietnamskich kolegów i ich rodziców. Kolejny raz daliśmy innym przykład, że wspólnie możemy więcej, że szkoła to miejsce integracji kultur i zdobywania prawdziwych przyjaciół.

Zapraszamy do galerii zdjęć, dzięki uprzejmości Informatora Ochoty i Włoch


Chúc mừng năm mới (czyli:  szczęśliwego nowego roku)

Przeczytano: 75 razy. Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Nowy Rok Wietnamski w SP 264 /23.02.2018 r./

dzieci