04 października 2018 20:41 | Aktualności

6-21 października Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2018

Tegoroczna szósta edycja Europe Code Week odbędzie się od 6 do 21 października. Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa edukacyjna, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła już po raz trzeci włącza się w to wydarzenie. Uczniowie w ramach zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych w OPP realizują projekty w Scretchu.

Akcja organizowana jest w całej Europie i skierowana do wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Organizatorem wydarzenia może być każdy – pracownicy instytucji, szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie czy też ich rodzice. Wystarczy zgłosić własną inicjatywę na stronie www.codeweek.eu/events. Po zarejestrowaniu planowanego wydarzenia zostanie ono wliczone do europejskiego rankingu. W ramach zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń.

Warto przypomnieć, że kodowanie jest częścią nauki programowania, która od 1 września 2017 r. stanowi stały element edukacji od I klasy szkoły podstawowej. Włączając się m. in. w to wydarzenie nasza szkoła stwarza uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. Szczególny nacisk kładziemy na takie elementy, jak m.in. logiczne i algorytmiczne myślenie, programowanie, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowane tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów.